Ki az a Zelei József? 

Zelei József a Világ egyedüli Kerékpáros Békenagykövete vagyok.
Gandhi gyalogolt, Forrest Gump a filmben futott: én 18 éve kerékpározom 120 országot /államot az Egyenlítő több mint kétszeresét, majd 90.000 km-t letekerve a nagy Világban, mind az öt kontinenst érintésével. Egerben születtem, vállalkozói családban. Konzervatív, szerető, emberi értékekre igényes, környezetben nevelkedtem. Szüleim példaképként voltak jelen az életemben, sokat köszönhetek nekik. 

Két leány gyermek boldog édesapja vagyok, akikkel szembeni egészséges büszkeség tölt el, csodálója  sikereiknek, eredményeiknek. A mozgás, az utazás, idegen kultúrák megismerése, víz, sport és a természet szeretete született lételemem és mindig meghatározója volt életem alakulásának. 

Mikor kezdtél el komolyabban kerékpározni?

A kerekezés mellett már gyermekkoromban elköteleződtem. Járni tanultam meg előbb vagy biciklizni? Arra már nem emlékszem pontosan, de magára az evolúciós folyamatra igen. Három kerekűvel kezdtem, mint megannyi kortársam, majd az ipari forradalom szele meghozta a fejlődést egy két kerekű gép, mankó kerekes változatának képében. Ezen történő száguldó őrületet követően az igazi áttörést, azért  „ a verda, – seprű nyéllel és humán erőforrással szerelve”-  hozta meg.

Innen már csak egy lépés volt a „happy end,” – a felnőtt, SR 26’’-os, piros, gyöngyházfény festésű két kerekű remekmű.
Tavasztól – őszig, reggeltől-estig, le sem lehetett lőni bringámról. Ennek köszönhetően hasonlítok oly annyira kerékpárra, hogy: csak akkor vagyok egyensúlyban, ha mozgásban vagyok.

Mit értél el szakmailag eddig az életben?

Más kedvenc sport figyelembe vételével, a legnagyobb vonzódásom az vizes, (úszás, vitorlázás, búvárkodás, síelés) kerékpár, futball, birkózás (FTC) és a küzdő sportok iránt alakult ki. Művészetek viszonylatában az elkötelezettségem a zene az irodalom és képzőművészet iránt folyamatos és töretlen.

Általános Iskolát követően, az érettséget a budapesti a Lékai János hajózási szakközépiskolában, diplomámat a pécsi Tudomány Egyetemen – természettudományi kar, humán manager szakon – szereztem. Tanulmányaim végeztével céget alapítottam, a turisztika/vendéglátás és az ingatlan business területén próbáltam ki  magam – sikerrel. E vállalkozások rugalmassága adott lehetőséget a kedvenc sportjaim, hobbyjaim aktív művelésére.

Hogyan jött a Két Keréken a Nagyvilágban misszió ötlete?

A misszió ötlete 2000-es évek elején fogalmazódott meg amikor is újra fókuszba kerül a gyermekkori szerelmem: a kerékpár. Kezdetben a Bükk, Mátra emelkedőinek útjait koptattam.

2004-benviszont úgy döntöttem véget vetek a lokális kerekezgetésnek, mely abban öltött végleges formát, hogy neki lódultam a nagy Világnak. Küldetésemként a Világbéke demonstrálását tűztem ki.

A misszió eszmeisége hogyan születik meg?

Turáimnak a hosszútávok és gyakran ember felettinek mondható követelményei mellett, a misszió eszmeiségének gondolatai is elsődleges volt. Ez nagyon jelentős elem, hisz ez az, amit közvetít és hívja fel a figyelmet, a túrát nyomon követőinek. A példamutatás, a közösség építő gondolatok, mind változtatásra ösztönzi az erre figyelmes és társadalmi érzékenységgel rendelkező szemlélőt. Ezek azok az üzenetek azok mely adott év valamely aktualitását történelmi emlékét, évfordulóját hirdetik. A múltban történt valamely esemény, mely kapcsolatos békével, emberiséggel és a magyarsággal.

Mennyi ideig tart egy-egy túra megszervezése?

A jövő misszióinak gondolatai mindig az aktuális év túráján és szinte minden alkalommal, tekerés közben, a nyeregben születnek meg. Az új program szervezése a konzultáció, tervek kidolgozás, egyeztetés a hazaérkezést követő rövid pihenés után egészen a következő indulásig tart.

Mi motivál egy túra alatt?

A legnagyobb motiváció számomra, hogy az évekkel ezelőtti, kivitelezhetetlennek tűnő túrák, emlékeztetnek arra, hogy ha elindultál az utadon, ne tántorítsanak el a kétségek és gyötrelmek, hogy jó abban hinni, hogy nincs “nem tudom”, hogy nincs “úgyse sikerül” vagy “lehetetlen”.

Bármely megoldandó feladat elé állítson a sors, ez amit mindig szem előtt tartok, ez amit mindig jó elhinni: hogy a lehetetlen nem létezik.

A túra után mennyire befolyásolják a túrán szerzett élmények az életed?

A misszió alatt megélt élmények nagyban befolyásolják és változtatják meg gondolkodásom és szemléletem. Az itt szerzett tapasztalatok rávilágítanak arra, hogy: 
Mindig belülről növekszünk, nem pedig kívülről.
Hisz a növény is, a föld alatt szunnyadó magból nő ki, nem pedig fordítva. Ha magunkban, belül, békét idézünk, béke költözik a lelkünkbe is. Ha ezt felkínáljuk valaki másnak, megláthatjuk, hogyan terjed a béke egyik emberről a másikra és azután fokozatosan az egész világra.
A békés csend az, amely megteremt minden pozitív dolgot.

Scroll to Top